Блог

Потребителски страници

Пукнатини

Появяват се при намаляване на еластичността и разтягането на кожата.

Здравата кожа е еластична, гладка и здрава. При появата на пукнатини обикновенно се наблюдава хиперкератоза на кожата, често с възпалителна съпътстваща реакция. Пукнатините на кожата могат да бъдат повърхностни или да стигат до дермата, могат да се подмокрят или кървят. Тяхната дължина е от няколко милиметра до сантиметър и повече, имат формата на цепнатина/процеп. Тоест на повърхността са по-широки, отколкото в дълбочина. В отделни случаи пукнатините достигат до подкожната тъкан или до костта. Причините за възникването на пукнатините са най-различни. Появяват се в резултат на прекомерно вроговяване, определени наследствени нарушения на кожата или придобити дефекти на кожата.

Разделят се на влажни и сухи. Това подчертава, че както и твърде влажната, така и твърде сухата кожа е подложена на появата на пукнатини - рагади.

 

Влажни пукнатини (влажни рагади):

Най-често се появяват при работа във влажни условия или поради прекомерно изпотяване на стъпалата.

Хиперхидрозата на стъпалата (прекомерно изпотяване), както и затворените обувки от въздухонепроницаема материя, допълнително способват за нейната проява. Кожата мицерира (размеква се) и се пука. На стъпалата тази форма се наблюдава преди всичко между пръстите и на стъпалото в областта на ставите и в основата на пръстите.

 

Сухи пукнатини (сухи рагади):

Те се появяват в резултат на намалено производство на кожни мазнини и ограничена секреция на пот. Тези нарушения се наблюдават почити при всички обширни хиперкератози на стъпалото. Намалената секреция на потта се наблюдава при диабет, псориазис, невродермит и др. За хиперкератозата способстват също така голямото натоварване, химични и топлинни дразнители, стареене на кожата, неправилно подбрани обувки, деформация на стъпалата, а също така и гъбична инфекция на кожата. До хиперкератоза водят почити всички нарушения на кръвоснабдяването или хранене на кожата.

В резултат на всичко изброено се образува непълноценен защитен филм на кожата, вследствие на което се провокира загуба на течности, намалява се устойчивостта и кожата се разкъсва.

От намаляването на еластичността се образуват пукнатини, които в следствие на постоянно натоварване и излишно тегло, могат да стават все по-дълбоки и болезнени.

Съществуват няколко метода за обработка - апаратна и с режещи инструменти. Това се преценява от педикюриста. Добре е да се препоръчат козметични препарати за домашна грижа за подобряване на подхранването на кожата, които способстват за зарастване на пукнатините. Не по-маловажни са посещенията при специалист.

Добавете коментар
*
Само регистрирани потребители могат да пишат коментари.