Блог

Потребителски страници

Захарен диабет и диабетно стъпало

Захарният диабет е коварна болест, при която се наблюдава повишено съдържание на глюкоза в кръвта. Той се появява в две форми – захарен диабет първи тип или „инсулинозависим“ и захарен диабет втори тип „инсулинонезависим“. При първия тип панкреасът произвежда малко количество инсулин или въобще не изработва. Много по-често се среща диабет втори тип или както е известен – диабет на възръстните. При този тип диабет производството на инсулин от панкреаса е намалено. Диабет втори тип засяга хора над 40-годишна възраст. При болните от диабет могат да се появят усложнения в зрението, увреждане на бъбреците, нарушение в периферната нервна система (невропатия) и поява на „диабетно стъпало“.

„Дибетно стъпало“ се дефинира като специфично усложнение при захарен диабет във вид на поражения на стъпалата. Появява се в следствие нарушена повърхност на кожата, недобро кръвоснабдяване, дистрофични изменения на костите, които в край на сметка водят до затруднено ходене, появяване на рани, язви и гнойни възпаления. Синдромът „диабетно стъпало“ поразява до 10% от болните със захарен диабет, а 40-50% от тях могат да бъдат отнесени към рискова група. При всеки 10 случая синдромът се развива при хора с втори тип захарен диабет. Невропатична форма на синдрома на „диабетното стъпало“ възниква на онези участъци, където има най-голямо налягане и междупръстовите участъци. На тези места се наблюдава оплътнение на кожата и формиране на хиперкератоза. Постоянното налягане на тези участъци довежда до възпаление на меките тъкани и образуване на гнойни възпаления. Много често раните и язвите за в резултат на неподходящи обувки. При синдрома „диабетно стъпало“ пациентите се оплакват от уплътняване и изменение на формата на ноктите, образуване на мазоли, гъбично поражение на ноктите и кожата, изтръпване на краката и понижена чувствителност в областта на стъпалата. Препоръчва се: задължително спазване на хигиена, носене на меки обувки и чорапи с нестегнат ластик. При травми от охлузвания и порязвания най-добре е обработката на раната да се направи с кислородна вода и да се направи стерилна превръзка. Всеки път преди обуване обувките се проверяват и се отстраняват попадналите в тях чужди елементи и предмети. Ежедневно миене на краката с топла вода, а НЕ ГОРЕЩА. Попиване на краката с мека кърпа и внимателно подсушаване между пръстите. Никога да не се запарват краката, да не се нагряват на отоплителни уреди и водата, с която се мият да не надвишава 38 градуса. За почивстването на мазоли се препоръчва електрическа пила и след обработка да се използва пластир. Редовно посещение при педикюрист, квалифициран и запознат с болестта. Необходимо е ежедневно оглеждане на краката и стъпалата и при появата на най-малките напуквания на кожата да се потърси специалист.

Водещите фирми в областта на терапевтичния педикюр предлагат серии за домашна грижа, които са подходящи и специално разработени за диабетици.

Добавете коментар
*
Само регистрирани потребители могат да пишат коментари.